Official Website of CSI Parish Kattakada, Thiruvananthapuram, Kerala

Official Website of CSI Parish Kattakada, Thiruvananthapuram, Kerala
Red Colour Orange Colour Green Colour Blue Colour

Wide Default

Vicars from 1953 to 2000


 

12. Rev. V. Gabriel, BA 06/10/1952 to 15/04/1956 He was a former government servant who resigned his job for the Lord’s ministry. While he was the Presbyter, the electrification of the church building was completed. The northern compound wall adjacent to the church hall was also constructed in this period. Further, he paid his attention for the educational progress of the younger generation. The Church Committee during his time included S/s B, Daveed, M. Devadasan, V. Azariah J. George, K. Yakoob, I. Mosa, J. Danam, J. Sethu, J. Thimathios and Y. Kunjan (Church Secretary).  
13. Rev. I. Gabriel 15/04/1956 to 02/06/1964

He was the same person who served as an Evangelist in our parish from 1936-43. He was ordained as Presbyter while serving in Venganoor parish. He commenced the work of the portico of the church building. He took the initial efforts to build new parishes in Anacode and Bethanipuram, as the District Chairman. He passed away on 05-12-1972. The Church Committee during his time included S/s M. Devadasan, V. Azariah, J. Danam, J. Sethu, J. Thimathios D. Titus, K. Yakoob and Y. Kunjan (Church Secretary).

Rev. Gabriel I.
14. Rev. L. John, BA, B.Th 02/06/1964 to 28/06/1970 He was a native of Thozhukal. During his time, the construction of the portico of the church building was completed. His able leadership proved to be the most important aspect in establishing the Christian College in Kattakada in 1965 by CSI South Kerala Diocese. He worked hard day and night to procure 25 acres of land for the College. In this endeavour, S/s J. Danam, J. Thimathios D. Titus and Y. Kunjan provided ample support to the Vicar. The establishment of the College provided a new vigour to the activities of the CSI as a whole and our parish in particular. Rupees Twenty Five thousand was collected from the parish members as liberal donations for commencement of the College and the amount was handed over to the Diocese. Rev. John founded the Poor Fund in our parish. The initial capital of the Fund was Rs. 4000. In course of time, it turned out to be the most efficient arm of the parish through which we can reach out to the neediest amongst us. S/s M. Devadasan, J. Danam, J. Thimathios, J. Danam, V. Azariah, K. Yakob, D. Titus and Y. Kunjan (Secretary) were the Church Committee members during this time. Rev. L. John
15. Rev. D.P. Godwin, MA,BD 28/06/1970 to 31/08/1974 A member of Nellikakuzhi parish, he was an excellent orator and an active church worker. During his time, the construction of the church hall (old) was completed at its present form. A microphone set and its accessories were procured for the church use. He paid special attention to the overall development of the youth. He had a divine skill in mingling with the common people. He used to visit all houses in the church’s fold, which made him much popular. The people belonging to the elder generation may consider his period as the Golden Age in the history of Kattakada parish. S/s J. Danam, J. Thimathios, V. Azariah, K. Yakob, D. Titus, D. Uthariamuth and Y. Kunjan (Secretary) were the Church Committee members during this time. Rev. D.P.Godwin
16. Rev. M.J. Wilson, MA.BD 31/08/1974 to 30/04/1978

He was a member of Chani parish. When he held the charge of our parish, the parish in Bathanipuram received his support as the District Chairman. This parish, which was in its infancy found this a divine blessing. During his time, the parsonage was equipped with water connection. He organised convention meetings which led to a spiritual awakening in the area. During his period, Evg. H. Sathyanesan (12-06-1977 to 6-05-1979) worked as his Assistant Church worker. Also, when he was on a vacation for higher studies on social service, Rev. J. Thomson L.Th (08-07-1976 to 10-10-1976) held the charge of this parish for a short period. S/s J. Danam, J. Thimathios, V. Azariah, K. Yakob, D. Titus, D. Uthariamuth, D. Nelson, G. Selvanose, E. Christaphor, I. Johnson and Y. Kunjan (Secretary) were the Church Committee members during this time.

During his time, there occurred a great spurt in our social initiatives in 1978, when the Nadukani Project was inaugurated under the aegis of CSI, SKD. The project undertook a large number of development initiatives, including a co-operative society of milk producers. Vocational training was imparted in hybridisation of cattle/live stock and scientific methods of rubber tapping. Both these trainings opened new avenues of occupation, as they were new in the region.

Rev. M.J. Wilson
17. Rev. J. Thomson L.Th 08/07/1976 to 10/10/1976 He held the charge of our parish during the time when Rev. M.J. Wilson was deputed by the Diocese for higher studies in social work. He was a native of Maruthur. This priest of calm nature led a life of prayer. Rev. J. Thompson
18. Evg. H Sathyanesan 12/06j.1977 to 06/05/1979 He served in our parish as an evangelist when Rev. MJ Wilson was the Vicar. He was active in various spheres of church service. He as a native of Nellimoodu  
19. Rev. L. Evanzar Sahanam, MA, BD 30/04/1978 to 01/05/1982 He was a native of Nellikakuzhi. During his time, many facilities were added to the church hall. He worked hard for the establishment of Pantha CSI parish. He took necessary action to renovate the electrical wiring to the parish building and the parsonage. This young vicar’s dynamic leadership helped our parish achieve new eights in its history. Humble and selfless, his example by living inspired the young generation to work hard. He took keen interest in nurturing various arms of the church such as CEYF and Sunday School. S/s V. Azariah, J. Thimathios, D. Nelson, G. Selvanose, E. Christaphor, D. Uthariamuth, I. Johnson, K. Yakob, E. Selina Bai, V. Jenibel Resanjam and Y. Kunjan (Secretary) were the Church Committee members during this time. Rev. L. Evanzar Sahanam
20. Evg. M Eliaser 06/05/1979 to 30/04/1981 He served as an evangelist in our parish during the time when  Rev L E Sahanam was the vicar. He provided an active leadership in all activities of the parish. He took interest in visiting all houses affiliated to the parish.  
21 Rev. N.Joseph 01/05/1982 to 01/05/1987 Rev. N. Joseph01-05-1982 to 01-05-1987He was the second son of our former vicar Rev. J. Nalla Thampi (14-03-1943 to 06-10-1952) and his family lineage belonged to Thozhukal parish. He secured the property of the church with proper fencing and compound wall on all directions. The practice of celebrating Church Day was started during his time. The history of the parish was compiled with great effort and the first souvenir was published in 1983. The practice of felicitating students who secured colourful success in various examinations started during his time. It encouraged two generations excelling in their studies. He also got constructed the two wings of the parish building, in order to accommodate the increasing number of believers in each worship. S/s V. Azariah, J. Thimathios, D. Nelson, G. Selvanose, E. Christaphor, D. Uthariamuth, I. Johnson, K. Yakob, E. Selina Bai, V. Jenibel Resanjam and Y. Kunjan (Secretary) were the Church Committee members during this time. Rev. N. Joseph
22 Rev. D. Wilson 01-05-1987 to 02-06-1992 During his time, the vessels required for the Church Hall were procured. The Hall was renovated and it was fitted with grills. Shri. V. Azaria, who served as the sexton (kapyar) for more than 65 years retired from his service. Sh. Wills Raj, the present sexton took charge. S/s Prof. William Das, J. Retnaraj, S. Thomson, S. Isaac, K. Stanley John, I. Johnson, V. Azaria, Kamala Sulochanabai, E. Selinabai, E. Christopher (Accountant) and D. Utharia Muth (Secretary) were the Church Committee members during this time.  
23 Rev. D. Kesari 02-06-1992 to 30-05-1997 He took initiatives to start a Sunday School and temporary centre of worship in Kaduvanadi. A sub-committee with S/s E. Christopher, S. Isaac and I. Johnson was formed for this purpose. The money required for procuring 5 cents of land was allotted from the church funds. Shri. N. John was deputed to our parish as a Probationary Evangelist on 10-01-1993. He was given the charge of the Kaduvanady centre. When he was transferred to CSI Anacode, Evg. Gladston Samas was appointed in his place with effect from 01-06-1995. Later, he was ordained a priest while serving here. The system of Endowment Funds was started with the institution of Dr. Boel William Endowment. Internal audit was introduced for the first time during his time. The construction of the new parsonage commenced during his time. During his time, the Church Committee included S/s Javert G. Walsan, S. Isaac, J. Retnaraj, S. Thomson, K. Stanley John, I. Johnson, A. Lazar, V. Jenibel Rasanjam, E. Christopher (Accountant) and D. Utharia Muth (Secretary).  
24 Rev. N John 10-01-1993 to 01-06-1995 He was appointed as probationer in our parish after theological education. He was entrusted the charge of Kaduvanadi Sunday School. He disposed his duties in an exemplary manner. He was transferred to anacode parish. He was ordained later and is at present the secretary to pastoral board, South Kerala Dioccese.  
25 Rev. Gladstone Samas 01-06-1995 to 15-01-1998 He served our parish during the periods of Rev. D Kesari and Rev. Y Kunjappy Yesudas. He also held the charge of Kaduvanadi Sunday School. During his time the Sunday School developed into a full fledged parish. It was dedicated by Rt. Rev. Dr. J W Gladstone, the former Bishop of South Kerala Diocese.  
26 Rev. Y. Kunjappi 30-05-1997 to 12-05-2002

He formed a choir committee to ensure the participation of the parish choir in marriages of the parish members. He also reconstructed the family register devoiding it of the anomalies and updated its information. He formed a sub-committee to ensure humanitarian assistance to a needy family in Puthuvakkal.

The Church in Kaduvandy was inaugurated on 12-04-1998 by the then Bishop, Rt. Rev. JW Gladston.  Kaduvanady Sunday School became a full-fledged parish. Rev. Kunjappi started the practice of giving mass communion to bedridden patients at their home. A single phase power generator was purchased for our parish. The construction of the new parsonage was completed and the same was consecrated. A bell tower was constructed in front of the Church and it was equipped with a new bell. An offertory chest was constructed on the compound wall in front of the parish. In this period, S/s V.K. Edward, B. Bright Singh, Shibu Justus, R. Vimal Raj, A. Jose Kumar, E. Vijaya Raj, R. Dickson Raj, Dr. S.Y. Rasiya Mani, L. Daisi, P. Vijayan (Accountant) and E. Christopher (Secretary) were the parish committee members.
Rev. Y. Kunjappi
27 Rev. E. Devarajan

01-05-1998 to 01-05-2003

 Following the transfer of Rev. Gladston Samas on 15-01- 1998, Evg. E. Devarajan took the charge of our Asst. Church Worker on 03-05-1998. He was ordained a priest while serving in our church.